Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC) wprowadziło istotne zmiany w procesie certyfikacji ZIELONY DOM.
Zmiany mają na celu dostosowanie polskich inwestycji mieszkaniowych do rygorystycznych wymogów Taksonomii UE. Aktualizacje otwierają przed deweloperami oraz inwestorami nowe możliwości w zakresie zrównoważonego budownictwa. Ułatwiają również włączanie się w realizację europejskich celów klimatycznych oraz budowanie przewagi konkurencyjnej na dynamicznie rozwijającym się międzynarodowym rynku nieruchomości.
Taksonomia UE – klucz do zrównoważonego rozwoju
Taksonomia UE, wprowadzona w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, to kompleksowy system klasyfikacji działalności gospodarczej. Stawia on na pierwszym miejscu kryteria związane z ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną i zarządzaniem (ESG). Celem systemu jest wspieranie inwestorów, instytucji finansowych oraz przedsiębiorstw w dokonywaniu świadomych wyborów, które będą wspierać transformację w kierunku gospodarki niskoemisyjnej. W odniesieniu do branży budowlanej klasyfikacji podlegają zarówno nowe inwestycje, jak i budynki przeznaczone do modernizacji. W jej skład wchodzą również nieruchomości przeznaczone na wynajem.
ZIELONY DOM to pierwszy certyfikat wielokryterialny na polskim rynku, który bezpośrednio odnosi się do wymogów Taksonomii UE. Już teraz wiemy, że ta zmiana przełoży się na wymierne korzyści biznesowe – komentuje Dorota Bartosz, dyrektorka w PLGBC oraz autorka założeń certyfikatu ZIELONY DOM.
Taksonomia UE opiera się na sześciu głównych celach środowiskowych, które mają pomóc w przyspieszeniu dekarbonizacji gospodarki oraz adaptacji do zmian klimatycznych. Dwa kluczowe cele dla sektora budowlanego to: łagodzenie zmian klimatycznych oraz adaptacja do ich skutków. Wprowadzone przez PLGBC zmiany mają na celu spełnienie właśnie tych założeń, wspierając deweloperów w dostosowaniu swoich projektów do europejskich standardów ekologicznych.
Rozdział VII – nowa jakość certyfikacji
Certyfikat ZIELONY DOM wzbogacono o nowy rozdział VII, który zawiera wszystkie kryteria wymagane przez unijne regulacje. Dzięki tej modyfikacji daje deweloperom narzędzie do obiektywnej oceny ich inwestycji pod kątem zgodności z wymaganiami unijnymi. Co ważne, spełnienie tych kryteriów daje inwestycji wyraźną przewagę konkurencyjną na rynku nieruchomości – potwierdza wysokie standardy środowiskowe projektu, wyróżniając go na tle innych ofert. Zgodność z wymaganiami Taksonomii UE umożliwia także ubieganie się o preferencyjne warunki finansowania, takie jak korzystne kredyty czy „zielone” instrumenty finansowe.
Korzyści z certyfikatu ZIELONY DOM zgodnego z Taksonomią UE
Zyski, jakie płyną z uzyskania certyfikatu zgodnego z Taksonomią UE, są wielowymiarowe. Przede wszystkim podnosi to wartość inwestycji, dzięki spełnieniu surowych norm unijnych, co jest dowodem na dbałość dewelopera o zrównoważony rozwój i ekologiczny wpływ jego działalności. Ponadto, inwestorzy, którzy decydują się na certyfikowane projekty, mogą liczyć na mniejsze ryzyko związane z koniecznością przyszłych modernizacji. Zgodność z normami Taksonomii UE zapewnia bowiem gotowość na przyszłe regulacje i wymagania w zakresie ochrony środowiska.
Co więcej, inwestycje posiadające certyfikat ZIELONY DOM zgodny z Taksonomią UE mogą liczyć na dostęp do preferencyjnych warunków finansowania. Oznacza to nie tylko możliwość uzyskania korzystniejszych kredytów, lecz również łatwiejszy dostęp do „zielonych” instrumentów finansowych, które w najbliższych latach będą odgrywać coraz większą rolę w strategiach rozwoju sektora budowlanego.
Przykład innowacyjnych rozwiązań w architekturze
Inspiracją może być przykład Norwegii, gdzie postawiono budynek Powerhouse Telemark – biurowiec zaprojektowany tak, aby w całym cyklu życia produkować więcej energii niż zużywa. Zintegrowane technologie, takie jak panele fotowoltaiczne na fasadzie, inteligentne systemy zarządzania energią oraz wyjątkowo wydajna izolacja, sprawiają, że projekt ten wyznacza nowe standardy w dziedzinie ekologicznego budownictwa. Podobne rozwiązania mogą znaleźć zastosowanie w polskich inwestycjach mieszkaniowych, promujących energooszczędność i odpowiedzialność środowiskową.
Dzięki PLGBC i dostosowaniu certyfikatu ZIELONY DOM do standardów Taksonomii UE, Polska może dołączyć do grona krajów, które stawiają na nowoczesne, ekologiczne budownictwo mieszkaniowe. Europejskie regulacje stają się nie tylko wyzwaniem, ale także szansą dla rodzimych deweloperów i inwestorów, którzy dzięki certyfikacji zgodnej z Taksonomią UE mogą zyskać przewagę konkurencyjną, przyciągnąć świadomych ekologicznie nabywców i przyczynić się do realizacji ambitnych celów klimatycznych.