29 C
Wrocław
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaBiznesEkologia | ESG | OZEZłote algi w Odrze | Wrocław monitoruje stan wody

Złote algi w Odrze | Wrocław monitoruje stan wody

-

W ostatnim czasie pojawiły się obawy dotyczące pojawienia się złotych alg w rzece Odrze. Niestety to może skutkować tragicznymi konsekwencjami dla środowiska i zdrowia publicznego. W związku z tym Wrocław podjął działania mające na celu monitorowanie stanu wody i zapobieganie zagrożeniu.

Miasto we współpracy z T-Mobile prowadzi projekt pilotażowy. Polega on na monitorowaniu wody za pomocą specjalnej bojki analitycznej. Uzyskane wyniki są referencyjne i przekazywane ekspertom do analizy.

Warto podkreślić, że Wrocław nie jest bezpośrednim zarządcą rzeki Odra. Natomiast podejmuje wszelkie możliwe działania w celu ochrony środowiska wodnego. Miasto kontroluje Fosę Miejską, gdzie również monitorowane są ryzyka związane z obecnością złotych alg.

W przypadku incydentów, jak wyłowienie śniętych ryb, pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej natychmiast reagują, koordynując akcję odławiania ryb i powiadamiając odpowiednie służby. Próbkowanie wody z Fosy Miejskiej oraz regularne kontrole cieków wodnych przez Straż Miejską są integralną częścią monitorowania stanu wody.

Wrocław współpracuje z Polskim Związkiem Wędkarskim oraz naukowcami z lokalnych uniwersytetów, aby zwiększyć wiedzę na temat zagrożeń dla rzek i ekosystemów wodnych. Właściwa reakcja na zagrożenie złotymi algami wymaga współpracy między ministerstwem, państwowymi instytucjami a lokalnymi władzami.

Miasto Wrocław angażuje się w ochronę wód, ale odpowiedzialność za stan rzeki i czystość wody spoczywa głównie na ministerstwie i państwowych instytucjach, takich jak Wody Polskie. Wsparcie i koordynacja wszystkich stron są kluczowe, aby skutecznie zarządzać i przeciwdziałać temu zagrożeniu, chroniąc jednocześnie nasze środowisko i zdrowie.

Źródło: UM Wrocław

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!