niedziela, 14 kwietnia, 2024
patronat medialny
Strona głównaKulturaZnamy laureatkę Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2023 za całokształt pracy twórczej!

Znamy laureatkę Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2023 za całokształt pracy twórczej!

-

reklama

W pierwszym dniu 8. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius poznaliśmy książki poetyckie nominowane Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2023. Jury ogłosiło także nazwisko tegorocznej laureatki Silesiusa za całokształt pracy twórczej. Została nią Joanna Mueller.

W tym roku do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius zostało zakwalifikowanych aż 237 książek. Z tego aż 54 tomiki to debiuty. Oceniało je jury pod przewodnictwem Piotra Śliwińskiego.

Jakie tytuły znalazły się w finale Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius?

W kategorii Książka roku:

 • Miłosz Biedrzycki (MLB), „Wiosna ludzi”, Wydawnictwo Ha!art,
 • Kamila Janiak, „miłość”, Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu,
 • Natalia Malek, „Obręcze”, Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu,
 • Jan Rojewski, „Ocalałe 2030”, Fundacja KONTENT,
 • Piotr Sommer, „Lata praktyki”, Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

W kategorii Debiut:

 • Ivan Davydenko,  „Halal”, wydawnictwo papierwdole & Katalog Press,
 • Stanisław Kalina Jaglarz, „gościć sójki”, Wydawnictwo Biblioteki Śląskiej,
 • Paweł Stasiewicz, „Oprawa skórzana”, wydawnictwo papierwdole & K.I.T. Stowarzyszenie Żywych Poetów.

Wręczenie Silesiusa odbędzie się w tym samym czasie, co ceremonia przyznania innego ufundowanego przez Wrocław wyróżnienia literackiego. To Literacka Nagrody Europy Środkowej Angelus. Laureatki/laureatów obu nagród poznamy 14 października 2023.

Joanna Mueller – laureatka za całokształt pracy twórczej

Joanna Mueller to najmłodsza poetka spośród twórców i twórczyń wyróżnionych dotychczas Silesiusem za całokształt pracy twórczej. Urodziła się w 1979 roku w Pile, mieszka w Warszawie. Jest poetką, eseistką, redaktorką, literaturoznawczynią i krytyczką literacką. To absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jest badaczką poezji m.in. Tymoteusza Karpowicza i Wielimira Chlebnikowa.

Znamy laureatkę Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2023 za całokształt pracy twórczej!
Źródło: Wrocławski Dom Literatury – Joanna Mueller – laureatka Silesiusa 2023 za całokształt, fot. Max Pflegel

Jako poetka zadebiutowała w 2003 roku tomem „Somnambóle fantomowe”. Później wydała także:

 • „Zagniazdowniki/Gniazdowniki” (2007),
 • „Wylinki” (2010) i „intima thule” (2015),
 • „Waruj” (2019),
 • „Hista & her sista” (2021)
 • „Stratygrafie” (2010)
 • „Powlekać rosnące” (2013),
 • zbiór wierszy dla dzieci „Piraci dobrej roboty” (2017)
 • bajkę „Szkoła Czi-Tam” w formie kamishibai (2015).

Jest także współredaktorką książek:

 • „Solistki. Antologia poezji kobiet (1989–2009)” (2009)
 • „Warkoczami. Antologia nowej poezji” (2016).

Jej twórczość poetycka doczekała się kilku ważnych nagród i nominacji. W 2019 roku otrzymała nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej za „Stratygrafie”. Natomiast rok później Nagrodę Literacką Czterech Kolumn za tom wierszy „Wylinki” oraz eseje „Stratygrafie”.

Do wrocławskiego Silesiusa była nominowana już trzykrotnie w kategorii Książka roku, w 2016, 2020. Natomiast ostatnio rok temu za tom „Hista & her sista”.  Otrzymała też nominację do Nagrody Literackiej Gdynia (2008) i Nagrody Literackiej m.st. Warszawy (2016). Kojarzona z neolingwizmem (sygnatariuszka Manifestu neolingwistycznego w grudniu 2002 roku). Zaś sama nazywa swą twórczość archelingwizmem. Często podejmuje temat macierzyństwa i dopomina się o feminizm.

Joanna Mueller od ponad dwudziestu lat jest bardzo silnie obecna w życiu czytelniczek i czytelników poezji. Świetny  debiut, potem kolejne tomy, w których wiele działo się z językiem, głośne antologie poezji kobiet, kobiecej i nie tylko, manifesty neolingwistyczne, intrygująca krytyka poetycka, silny, a przy tym daleki od publicystyki feminizm. Joanna Mueller to tytanka pracy, cicha rewolucjonistka poetycka, a przy tym oddana opiekunka wielu poetek i poetów, nie tylko młodych, którym służy (najdosłowniej) pomocą jako akuszerka i redaktorka ich książek. Skromna, imponująca postać – podkreśla Piotr Śliwiński, przewodniczący jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius .

Joanna Mueller jest czwartą kobietą wyróżnioną Silesiusem za całokształt twórczości i najmłodszą laureatką w tej kategorii w historii wrocławskiej nagrody.

Nagrody za nominacje i dla zwycięzców

Laureatka Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt otrzymuje nagrodę w wysokości 100 tysięcy złotych. Ponadto poetka bądź poeta, który odbiera Silesiusa w kategorii Książka roku otrzymuje 50 tysięcy złotych. Zaś zwycięzca bądź zwyciężczyni w kategorii Debiut może liczyć na wyróżnienie w wysokości 15 tysięcy złotych. Ponadto wszystkie autorki i autorzy książek nominowanych otrzymują po 5 tysięcy złotych.

Operatorem Nagrody Silesius oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jest Wrocławski Dom Literatury. Nagrodzie towarzyszy Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, także organizowany przez Wrocławski Dom Literatury. 8. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius odbywa się we Wrocławiu w dniach 15-21 maja.

Na spotkania festiwalowe można wybrać się do Prozy – klubu Wrocławskiego Domu Literatury i kilku innych lokalizacji w mieście.

Wstęp wolny! Program festiwalu dostępny jest na stronach: www.silesius.wroclaw.pl/festiwal i www.literatura.wroclaw.pl.

Źródło: Wrocławski Dom Literatury

patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

[WYWIAD] Jak zbudować biznes na turystyce w Azji Południowo-Wschodniej?

[WYWIAD] Jak zbudować biznes na turystyce w Azji Południowo-Wschodniej?

Azja Południowo-Wschodnia to region pełen tajemnic, kontrastów i zapierających dech w piersiach widoków. Od tętniących życiem metropolii po idylliczne plaże i egzotyczne dżungle, każdy...