25 C
Wrocław
niedziela, 26 maja, 2024
reklama
Strona głównaZdrowieZUS vs. nadużycia - kontrole zwolnień lekarskich

ZUS vs. nadużycia – kontrole zwolnień lekarskich

-

W pierwszym kwartale bieżącego roku ZUS skontrolował 21,6 tys. osób na zwolnieniu lekarskim. Skutkiem kontroli było pozbawienie zasiłku ponad 2 tys. osób oraz zakwestionowanie 433 e-ZLA na Dolnym Śląsku, o łącznej wartości 572 tys. zł.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie okazały się skutecznym narzędziem w walce z nieprawidłowościami. Dzięki nim ZUS bieżąco weryfikuje wpływające e-ZLA oraz reaguje na potencjalne nadużycia. Wspierają go w tym sami klienci ZUS, informujący o niewłaściwym korzystaniu ze zwolnień lekarskich przez kolegów, sąsiadów i bliskich.

ZUS sprawdza zarówno prawidłowość orzekania niezdolności do pracy, jak i wykorzystania zwolnień lekarskich. Lekarze orzecznicy weryfikują potrzebę kontynuowania zwolnienia. Jednocześnie kontrolują, czy korzystający ze zwolnienia nie pracuje w sposób niezgodny z zaleceniami lekarza.

Pracodawcy, zatrudniający powyżej 20 ubezpieczonych, mogą także przeprowadzać kontrole zwolnień lekarskich. Mogą to robić samodzielnie lub poprzez odpowiednie osoby w dziale pracowniczym. Mogą także zwrócić się do ZUS o przeprowadzenie kontroli. Osoby na zwolnieniu lekarskim niekiedy wykorzystują je do celów niezgodnych z zaleceniami lekarza. Przykłady to uczestnictwo w aktywnościach sportowych, wykonywanie innej pracy czy podróże zagraniczne.

Kontrole zwolnień lekarskich przeprowadzane przez ZUS są niespodziewane, nie dając czasu na przygotowanie. Jeśli kontroler nie zastanie osoby w domu, kontrola może zostać powtórzona. Nawet w czasie zwolnienia lekarskiego można opuścić dom na zakupy czy badania, pod warunkiem posiadania dokumentu potwierdzającego cel wyjścia. Brak osoby w domu nie jest automatycznie podstawą do cofnięcia zasiłku.

Adres na zwolnieniu lekarskim powinien odpowiadać faktycznemu miejscu pobytu. To nie jest tożsame z adresem zameldowania czy adresem z dokumentacji medycznej. Ubezpieczony ma obowiązek zgłosić miejsce pobytu w czasie zwolnienia lekarskiego. Dotyczy to zmiany miejsca pobytu zarówno na początku, jak i w trakcie zwolnienia. Zgłoszenie takie trzeba przekazać pracodawcy i ZUS w ciągu 3 dni.

Źródło: ZUS

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!