29 C
Wrocław
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaZdrowieZwolnienie lekarskie i obowiązek informowania o miejscu pobytu w czasie choroby

Zwolnienie lekarskie i obowiązek informowania o miejscu pobytu w czasie choroby

-

Wakacje to czas wyjazdów i odpoczynku, ale także chorób. Gdy potrzebujemy zwolnienia lekarskiego, ważne jest, by lekarz wpisał poprawny adres pobytu, nie myląc go z adresem zamieszkania.

Adres zameldowania to nie to samo co adres zamieszkania. Adres pobytu może być inny i to właśnie na niego lekarz powinien wystawić zwolnienie lekarskie. Jeśli zmieniamy miejsce pobytu w trakcie zwolnienia lekarskiego, mamy obowiązek poinformować pracodawcę i ZUS w ciągu trzech dni. To ważne, by uniknąć problemów w przypadku kontroli zwolnienia.

Jeśli nie będziemy przebywać pod adresem wskazanym na zwolnieniu, możemy stracić prawo do zasiłku chorobowego. Nawet jeśli już otrzymaliśmy pieniądze, ZUS może zażądać ich zwrotu.

Zanim dostaniemy zwolnienie, upewnijmy się, że lekarz wpisał prawidłowy adres pobytu. Może się on różnić od naszego adresu zameldowania czy adresu w dokumentacji medycznej. Jeśli potrzebujemy opieki innych osób i przenosimy się na czas rekonwalescencji, musimy zgłosić tę zmianę do pracodawcy i ZUS w ciągu 3 dni od zmiany.

Pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 osób i płacą zasiłki chorobowe, mogą kontrolować prawidłowość wykorzystywania zwolnień. Również inni pracodawcy mogą to robić w przypadku wynagrodzenia za czas choroby.

Źródło: ZUS

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!