niedziela, 3 marca, 2024

Wrocław zachęca do korzystania z OZE. Zwolnienie z podatku od nieruchomości do czerwca 2024 roku

Data:

Udostępnij przez:

patronat medialny

Wrocławianie, którzy korzystają z odnawialnych źródeł energii, mogą liczyć na ulgę w podatku od nieruchomości.

Decyzją Rady Miejskiej, możliwość skorzystania z ulgi została przedłużona do czerwca 2024 roku. Zgodnie z uchwałami Rady Miejskiej Wrocławia, ulgą objęte są budynki lub ich części, w których zamontowano odnawialne źródło energii. Dotyczy to zarówno:

  • domów jednorodzinnych,
  • domów wielorodzinnych,
  • spółdzielni mieszkaniowych w zakresie powierzchni na cele mieszkaniowe.

Jak skorzystać z ulgi?

Aby skorzystać z ulgi, należy spełnić następujące warunki:

  • Zamontować na budynku lub jego części odnawialne źródło energii, takie jak panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła, gruntowe wymienniki ciepła czy rekuperatory.
  • Uzyskać wpis do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej.
  • Wypełnić wniosek o ulgę i dołączyć do niego dokumenty potwierdzające poniesienie kosztów zakupu lub podłączenia instalacji.

Wysokość ulgi może wynosić maksymalnie do połowy poniesionych kosztów inwestycji, czyli nakładów pomniejszonych o finansowanie ze środków publicznych.

Zalety korzystania z odnawialnych źródeł energii

Wrocław od lat zachęca mieszkańców do korzystania z zielonej energii. Montaż odnawialnych źródeł energii ma wiele zalet, w tym:

  • ogranicza emisję szkodliwych substancji do atmosfery,
  • obniża koszty energii elektrycznej i cieplnej,
  • podnosi wartość nieruchomości.

Wrocławskie inwestycje w OZE

Miasto coraz częściej korzysta z odnawialnych źródeł energii. We Wrocławiu funkcjonuje już ponad 7 tysięcy instalacji fotowoltaicznych. Przy okazji budowy nowych, miejskich obiektów, czy remontów już istniejących, stosowane są również inne odnawialne źródła energii, takie jak pompy ciepła czy gruntowe wymienniki ciepła.

Wiosną będzie gotowa nowa farma fotowoltaiczna na dachu parkingu Aquaparku Wrocław przy ul. Petrusewicza. To teren o łącznej powierzchni 5 tys. metrów kwadratowych.

We Wrocławiu powstaje również Wrompa, pierwsza w Polsce pompa ciepła, odzyskująca ciepło ze ścieków miejskich. Inwestycja tworzona wspólnie przez MPWiK i Fortum zostanie oddana do użytku w przyszłym roku i kosztuje 82 mln zł. Dostarczy do 5% rocznego zapotrzebowania klientów ciepła sieciowego w mieście.

Ulga w podatku od nieruchomości dla korzystających z OZE

Ulga w podatku od nieruchomości jest kolejnym krokiem, jaki Wrocław podejmuje w celu promowania odnawialnych źródeł energii. Miasto chce, aby jego mieszkańcy i przedsiębiorcy korzystali z zielonej energii, która jest nie tylko przyjazna środowisku, ale również pozwala na oszczędności finansowe.

W celu skorzystania z ulgi w podatku od nieruchomości należy złożyć wniosek w Centrum Obsługi Podatnika przy ul. Kotlarskiej 25, w terminie do 30 czerwca 2024 roku. Wniosek można pobrać na stronie internetowej Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Źródło: UM Wrocław

NAJNOWSZE

POLECAMY