ECO SA z Opola została jedyną spółką ciepłowniczą w Polsce, która zakwalifikowała się do projektu unijnego SET_HEAT.
Spółka znalazła się w gronie czterech zwycięskich konsorcjów spośród 12 aplikujących z całej Europy. Zarząd ECO podpisał umowę gwarantującą pozyskanie ponad 1,5 mln EUR na realizację celów projektu.
Wysoka stawka konkursu
Konkurs LIFE, finansowany z programu LIFE, przewiduje łączną pulę środków w wysokości 6 mln EUR. Pula ta będzie podzielona między cztery zwycięskie konsorcja z całej Europy. Pozyskane środki będą przeznaczone na prace projektowe i badawcze mające na celu dekarbonizację systemów ciepłowniczych i produkcję „zielonego” ciepła.
W ramach budżetu LIFE 2021-2027, w podprogramie CET (Clean Energy Transition) ogłoszono konkurs LIFE-2022-CET-DH pod nazwą: „Wprowadzanie niskotemperaturowego ciepła odpadowego lub pochodzącego z odnawialnych źródeł energii do wysokotemperaturowych systemów ciepłowniczych” – mówi Joanna Moczko-Król dyrektor ds. innowacji i rozwoju w ECO SA – W temacie konkursu i jego zakresie dostrzegliśmy realną szansę na pozyskanie środków i sfinansowanie działań, które mogą przybliżyć całą Grupę Kapitałową ECO do dekarbonizacji systemów.
Wymogi aplikowania w projekcie SET_HEAT
Podstawowym wymogiem aplikowania o środki w projekcie SET_HEAT było utworzenie konsorcjum i pozyskanie partnerów z co najmniej trzech różnych krajów UE. Parterami mogły być również ośrodki naukowe i jednostki przemysłowe z branży ciepłowniczej. Do konsorcjum weszło łącznie 11 partnerów:
- ECO SA,
- Politechnika Śląska,
- Politechnika Opolska
- firma Kelvin z Polski,
- jednostki naukowe i firmy z Danii, Chorwacji, Rumunii i Litwy.
Projekt LIFE-2022-CET-DH
W ramach budżetu LIFE 2021-2027 ogłoszono konkurs LIFE-2022-CET-DH. Jego celem jest wprowadzenie niskotemperaturowego ciepła odpadowego lub pochodzącego z odnawialnych źródeł energii do wysokotemperaturowych systemów ciepłowniczych. ECO SA widzi w tym konkursie realną szansę na sfinansowanie działań prowadzących do dekarbonizacji systemów.
Cele projektów zgłaszanych w konkursie
Podstawowym celem projektów zgłaszanych w ramach konkursu LIFE-2022-CET-DH jest opracowanie dziesięcioletnich planów inwestycyjnych, umożliwiających przemianę tradycyjnych wysokotemperaturowych systemów ciepłowniczych w efektywne systemy, zgodnie z definicją unijnej dyrektywy EED. Ta dyrektywa odgrywa kluczową rolę w dążeniu do neutralności klimatycznej do 2050 roku.
Po podpisaniu umowy przez pozostałych uczestników konsorcjum z Polski, Danii, Litwy, Chorwacji i Rumunii, rozpocznie się kolejny etap projektu SET_HEAT. Prace projektowe rozpoczną się 1 października zgodnie z zaplanowanym harmonogramem.
Wiodąca spółka ciepłownicza
ECO SA jest wiodącą spółką ciepłowniczą w Polsce i częścią Grupy Kapitałowej ECO SA, powołanej w 2009 roku. Grupa składa się z przedsiębiorstw ciepłowniczych w Opolu, Malborku, Kutnie, Jeleniej Górze i Tarnobrzegu, oraz spółek córek: ECO Serwis, ECO Logistyka i ECO Kogeneracja. Spółka ma także oddziały eksploatacyjne w województwie lubuskim i śląskim.
Źródło: ECO Opole