W Mediatece odbędzie się kolejna edycja Żywej Biblioteki.
To wyjątkowe wydarzenia dające możliwość spotkania z ludźmi, którzy doświadczyli odmienności, dyskryminacji i wykluczenia. Zamiast wypożyczać książki, uczestnicy będą mogli porozmawiać z tzw. „Żywymi Książkami”, czyli przedstawicielami różnych grup społecznych, którzy zdecydowali się podzielić swoimi historiami i doświadczeniami.
Zasady funkcjonowania Żywej Biblioteki są proste:
- Wybierz „książkę”: Zapoznaj się z Katalogiem Żywych Książek dostępnym na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Znajdziesz tam 35 tytułów, czyli osób reprezentujących różne doświadczenia i wyzwania życiowe.
- Wypożycz: Podczas wydarzenia podejdź do stoiska Żywej Biblioteki i wybierz „książkę”, z którą chcesz porozmawiać. Rozmowa trwa 30 minut i odbywa się w komfortowych warunkach zapewniających prywatność.
- Rozmawiaj: Słuchaj uważnie historii „Żywej Książki”, zadawaj pytania i poznaj z bliska realia życia osób, które często borykają się z niezrozumieniem i wykluczeniem.
Tegoroczny Katalog Żywych Książek jest wyjątkowo bogaty i różnorodny:
- Osoby chorujące na schizofrenię i depresję
- Byli hazardziści
- Osoby transpłciowe
- Mamy osób uzależnionych, gejów i osób transpłciowych
- Osoby poliamoryczne
- Osoby z HIV+
- Policjanci
- Osoby niesłyszące z implantami ślimakowymi
- Trzeźwe alkoholiczki
- Byli więźniowie
- Uchodźcy z Syrii
- Ekofeministki
- Osoby czarnoskóre
- Wyznawcy judaizmu
- Kobiety po mastektomii
Udział w Żywej Bibliotece jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. To doskonała okazja, by poszerzyć swoją wiedzę, zburzyć stereotypy i budować społeczeństwo oparte na wzajemnym szacunku i zrozumieniu.
Zapraszamy do Mediateki 22 czerwca w godzinach 12:00-20:00.